а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

естетичар

мн. естетичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37721
Тој што се занимава со естетика.
Англиски: aesthete
Примери:
Тој е познат естетичар.
Изведенки
естетичарка ж.
мн. естетичарки