а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

естетичен

естетичниот
Вид збор: Придавка
Што се одликува со естетика, убав, прекрасен.
Англиски: aesthetic
Примери:
естетично чувство
Изведенки
естетичност ж.