а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

естрада

мн. естради
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21174
1. Издигнато место на отворено или во сала за изведба пред публика.
Англиски: stage Албански: estradë
Употреба: Сцена
Примери:
Говорникот слезе од естсрадата.
2. (само едн.) Дејност во организирање и изведување на забавни приредби (концерти на забавна музика и сл.).
Англиски: show business Албански: estradë
Примери:
забавна естрада
народна естрада