а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етаблира

етаблираат; етаблирал; етаблиран; етаблирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22903
воспостави, зацврсти, зацврсне
Англиски: establish Француски: établir
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Етаблира општи и трајни етички и естетски вредности.
Изведенки
етаблирање ср.