а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етажерка

мн. етажерки
Вид збор: Именка, женски род
полица
Англиски: shelves
Примери:
Весникот се наоѓа на етажерката.