а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етанол

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45112
вид алкохол
Латински: CH3CH2OH Англиски: ethanol
Употреба: Хемија
Примери:
Се најави изградба на рафинерија за етанол.