а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етапа

мн. етапи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4833
Одделен степен, фаза, период во развојот на некаков процес.
Англиски: stage Француски: étape Албански: etapë, fazë
Примери:
развојна етапа, етапи на реализација