а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етапен

етапниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на етапа, што се случува, што се прави во етапи.
Англиски: gradual
Примери:
етапен развој, етапен процес
Изведенки
етапност ж.