а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етатизам

(едн.) етатизмот
Вид збор: Именка, машки род
Политички систем во кој стопанството се наоѓа во државни раце или е под силен државен надзор.
Англиски: etatism Германски: Etatismus
Употреба: Економија , Политика
Примери:
Од марксизам до етатизам со човечки лик.