а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етатист

мн. етатисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на етатизмот.
Примери:
Најчесто, логиката на етатистите е да се забрани со закон сѐ што претставува потенцијална опасност.
Изведенки
етатистички прид.
етатистичкиот
Пример: етатистичка логика, етатистичко барање