а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етеричен

етеричниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18724
За растение - што содржи и од кое се добива ароматично масло.
Англиски: etheric
Употреба: Хемија
Примери:
етерично масло
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК