а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етер

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12901
1. Безбојна, лесно испарлива течност со остар мирис што се употребува како растворувач, а во медицината за дезинфекција и за наркоза.
Англиски: ether Албански: eter
Употреба: Хемија
2. Воздушно пространство, небесен простор.
Англиски: air Албански: eter, ajr
Употреба: Физика
Примери:
Јасен етер.
Глас низ етерот.
Изведенки
етерски прид.
етерскиот