а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

етикетира

етикетираат; етикетирајќи; етикетирал; етикетиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 27818
1. Стави, става етикета.
Англиски: label Француски: étiqueter Албански: etiketoj
Примери:
Сите производители треба да ги етикетираат цените на своите производи.
2. Посочи, посочува, истакне, истакнува нешто или некого (во негативна смисла).
Англиски: label Албански: etiketoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ги етикетира луѓето според партиската припадност.
Изведенки
етикетирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК