а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еуфорија

(едн.) еуфоријата
Вид збор: Именка, женски род
1. Болна состојба со субјективно зголемена возбуда, ведро расположение и безгрижност кај болните.
Англиски: euphoria Албански: eufori
Употреба: Медицина
2. Состојба на радосна возбуда, претерано воодушевување.
Англиски: euphoria Албански: eufori
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи