а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еј

Вид збор: Извик
1. За повикување и привлекување внимание.
Англиски: hey
Употреба: Разговорно
Примери:
Еј, слушај!
Еј ти, дојди ваму!
Еј, каде си тргнал!
2. За потсилување на исказот.
Англиски: hey
Употреба: Разговорно
Примери:
Еј, што сум намачена, деца!
Од кога, еј од кога детенце не сум видела.
Еј море, радост голема.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи