а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

е-пошта

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37617
1. електронска пошта
Англиски: e-mail, email Албански: imeill, postë elektronike
Употреба: Информатика
2. електронска порака
Англиски: e-mail, email Албански: imeill
Употреба: Информатика
Примери:
Испрати е-пошта.
Доби е-пошта.
Изведенки
имејл м.
мн. имејлови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК