а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жанр

мн. жанрови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5804
Определена форма на литературно или на друго уметничко дело што се изделува со сижетните, стилските и други особености.
Англиски: genre Француски: genre
Примери:
епски жанр
драмски жанр
Изведенки
жанровски прид.
жанровскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК