а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждреб

мн. ждребови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42947
Извлекување на еден предмет (обично парче хартија) од повеќе такви предмети заради донесување на некоја одлука.
Англиски: lot
Примери:
Ќе ве задржам до часот на ждребот што треба да го извлечете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК