а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ждринготи

ждринготат
Вид збор: Глагол, несвршен
Испушта силни и испрекинати звуци.
Англиски: bang
Примери:
Тие ги трескаат вратите и ждринготат со котлите.
Изведенки
ждринготење ср.
глаг. им.