а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жеволи

жеволат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29230
1. Прежива, ја преџвакува храната.
Англиски: ruminate Албански: ripërtypë
Употреба: Зоологија
Примери:
Воловите жеволеа во шталата.
2. Преживува, живурка, живее тешко.
Англиски: exist Албански: rroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Црно, бело, ама мора да се жеволи, да се турка напред.
Изведенки
жеволење ср.
глаг. им.