а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жеволка

жеволкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 34444
1. Прежива полека, по малку, ја преџвакува храната.
Англиски: chew Албански: ripërtyp
Употреба: Зоологија
Примери:
Кравата жеволкаше.
2. живурка, преживува
Англиски: exist Албански: rroj
Изведенки
жеволкање ср.
глаг. им.