а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жегавица

мн. жегавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39441
1. Бодеж, остар убод од нешто.
Англиски: sting Албански: pickim, thumbim
Примери:
Во телото сети остра жегавица.
2. Инсект што каса, сличен на мравката.
Албански: lloj insekt që thumbon
Употреба: Зоологија
Примери:
По ѕидот се качуваа стоногалки, жегавици и пајаци.
Жегавица како да помина по нејзината снага.