а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жегол

мн. жегли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21874
Железна или дрвена прачка што се става на јарем при впрегање.
Примери:
Таа откако веќе замесила, го зела жеголот и го префрлила пред куќата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК