а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жег

мн. жегови
Вид збор: Именка, машки род
Знак што се удира на дрвја или на животни.
Англиски: mark
Примери:
Селаните им ставија жегови на овците.