а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жеден

жедниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 2993
1. Што чувствува потреба за пиење.
Англиски: thirsty
Примери:
Тој беше лут, измрзнат и жеден за голтка вода.
2. Што има голема желба за нешто.
Англиски: thirsty
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој беше жеден за знаење.
Изведенки
жедно прил.
Пример: Тој жедно ја испи водата.