а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жеднее

жеднеат; жеднеј, жеднејте; жеднеев, жеднееја; жеднеел; жеднеен; жеднеејќи; жеднеење; жеднеав, жеднеаја; жеднеал; жеднеан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25523
1. Станува жеден, чувствува жед.
Англиски: thirst Албански: etem, kam etje
Примери:
Болниот жеднееше за вода.
2. Копнее за некого или нешто.
Англиски: thirst Албански: etem, kam etje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многумина жеднееја за поубав живот.
Изведенки
жеднеење ср.
глаг. им.