а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жедник

мн. жедници
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што е жедно, што чувствува жед.
Албански: etës
Примери:
Почнавме да локаме како најголеми жедници на светот.
2. Лице што има желба, што копнее за нешто.
Албански: i etshëm, etës
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жедник за одмазда.
Изведенки
жеднички прид.
жедничкиот