а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жед

(едн.) жедта
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2656
1. Потреба, желба за пиење течност.
Англиски: thirst Албански: etje
Примери:
Тие ја гаснеа жедта со ладно пиво.
2. Желба, копнеж за некого или за нешто.
Англиски: thirst Албански: etje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жед за слободен живот.
Во него имаше нескриена жед за саканата.