а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

живо

Вид збор: Прилог
Ранг: 3812
1. Многу, силно изразено.
Англиски: lively Албански: gjallërisht
Примери:
Очите живо му играат.
Живо се движи.
Живо работи.
Живо е заинтересиран.
2. директно, непосредно
Англиски: live Албански: drejtpërdrejt
Примери:
Телевизиски пренос на утакмица во живо.