а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолтозлатен

жолтозлатниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34769
(за боја) Што е меѓу жолта и златна.
Примери:
жолтозлатни лисја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК