а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолтокос

жолтокосиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 44655
Што има жолта коса.
Англиски: blonde
Примери:
Утре ќе има парада, рече жолтокосиот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК