а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолтомешка

мн. жолтомешки
Вид збор: Именка, женски род
Инсект што ги напаѓа овошките.
Латински: Euproctis chrysorrhoea Англиски: Brown-tail
Употреба: Зоологија
Примери:
Жолтомешката е штетник што причинува најголеми штети на крушата, јаболкото и сливата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК