а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолтоса

жолтосаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 47802
1. Направи нешто да стане жолто.
Англиски: yellow Албански: zverdhë
Примери:
Си ја жолтосал кошулата.
2. Стане жолт, пожолти.
Англиски: yellow Албански: zverdhet
Примери:
Лисјето жолтосале.
3. Стане блед (за човек).
Англиски: pale Албански: zbehem
Примери:
Тој жолтосал и му се тресат рацете.
4. (се жолтоса) Стане жолт.
Англиски: yellow Албански: zverdhet
Примери:
Се жолтосал како крпа.
Изведенки
1. жолтосува несв.
(се) жолтосуваат
2. жолтосување ср.
глаг. им.