а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жолчен

жолчниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21932
1. Што се однесува на жолчка.
Англиски: gall
Употреба: Медицина
Примери:
Жолчни киселини.
Жолчен сок.
Жолчен камен.
Жолчен меур.
2. Што е пакосен, злобен, зајадлив.
Англиски: evil
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жолчни напади.
Жолчна расправа.
Изведенки
1. жолчно прил.
зајадливо
Пример: Жолчно се расправа.
2. жолчност ж.
зајадливост
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК