а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жонглер

мн. жонглери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27015
1. Артист (обично во циркус) што се занимава со жонглирање.
Англиски: juggler Албански: zhongler
Примери:
Жонглерот ги фрлаше топките во воздухот.
Жонглер со шишиња.
2. Тој што вешто ги мести работите, ги извртува фактите и зборовите како што му одговара.
Англиски: juggler Албански: zhongler
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. жонглерка ж.
мн. жонглерки
2. жонглерски прид.
жонглерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК