а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жонглира

жонглираат, жонглирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 24954
1. Лесно и вешто изведува пред публика разни вештини (фрлање и фаќање неколку предмети едновремено).
Англиски: juggle Албански: zhongloj, mashtroj
Примери:
Тој жонглираше со топките.
2. Си игра или ги измамува своите клиенти.
Англиски: juggle Албански: zhongloj, përqesh
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Жонглира со парите на муштериите.
Изведенки
жонглирање ср.
мн. жонглирања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК