а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жрепка

мн. жрепки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31563
ждрепка
Англиски: lot
Примери:
Комисијата вчера со жрепка го утврди редоследот на политичките партии на гласачкото ливче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК