а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жрец

мн. жреци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37866
Многубожечки, пагански свештеник.
Англиски: druid
Употреба: Религија
Примери:
Неколкумина од нив беа жреци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК