а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жртва

мн. жртви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 809
1. Тоа што се принесува како дар на некое божество во знак на благодарност или за придобивање милост.
Англиски: sacrifice Албански: sakrificë
Употреба: Религија
Примери:
Новата жртва ја водат кон жртвеникот.
2. Тој што е убиен, протеран, настрадан во војна, од насилство; тој што трпи страдања и неволји што му ги нанесуваат други.
Англиски: victim Албански: viktimë
Примери:
Тој трагично загинал како жртва на војната.
3. Доброволно откажување, несебично давање, саможртвување.
Англиски: sacrifice Албански: sakrificë
Примери:
Свесна жртва.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК