а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Дел од медицината што се занимава со болестите и лекувањето на забите.
Англиски: dentistry
Употреба: Медицина
Примери:
Бидејќи сите деца во нејзиното семејство имале можност да се школуваат, тие го одбрале забарството за своја идна професија.