а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забар

мн. забари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18624
Лекар за болести на забите.
Англиски: dentist
Употреба: Медицина
Изведенки
1. забарка ж.
мн. забарки
2. забарски прид.
забарскиот