а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забибери

забиберат; забиберил; забиберен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36234
1. Стави пипер.
Англиски: pepper
Употреба: Гастрономија , Разговорно
Примери:
Ја забиберил манџата.
забиберена каша
2. удри, натепа
Англиски: hit
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Му забиберил една во стомакот.
Изведенки
забиберува несв.
забиберуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК