а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забие

забијат; забиј, забијте; забив, забаја; забил; (ќе) забиев, (ќе) забиеја; (ќе) забиел; забиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11257
1. Со удар или со притисок направи нешто да навлезе во друго нешто.
Англиски: drive in Албански: ngul
Примери:
Никој не виде кога му го забија ножот во градите.
Ќе забиеме кол в земја и ќе го врземе коњот.
2. Изврши предавство, предаде некого.
Англиски: betray Албански: dërgoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му заби нож во грбот.
3. (се забие) се забоде, се вовлече
Англиски: enter Албански: hyj
Примери:
Мечот се заби во неговите гради.
Нечии нозе се забија во слабините на шумарот.
Изведенки
1. забива несв.
(се) забиваат
2. забивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК