а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблесне

заблеснат; заблесни, заблеснете; заблеснав, заблеснаа; заблеснал; заблеснат; (ќе) заблеснев, (ќе) заблеснеа; (ќе) заблеснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41007
1. Блесне силно, одеднаш.
Англиски: flash up Албански: shndritë, flakëron
Примери:
Неговиот поглед заблесна како молња.
2. Заслепи со силна светлина.
Англиски: dazzle Албански: verboj
Примери:
Снегот му заблесна во очите.
Изведенки
заблеснува несв.
заблеснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК