а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблести

заблестат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52024
Почне да блести.
Англиски: shine
Примери:
Заблестија преспите нерастопен снег.
Му заблести светложолтата коса.
Изведенки
заблестува несв.
заблестуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК