а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблуда

мн. заблуди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3708
1. Лажна, погрешна претстава или мислење за нешто или за некого.
Англиски: delusion Албански: mashtrim
Примери:
Се надеваа дека ова е само момент на заблуда.
Тој бил жртва на романтичарска заблуди.
2. Состојба на тој што има погрешна претстава за нешто, што има погрешно мислење.
Англиски: misconception Албански: iluzion, gabim
Примери:
Сакам да и докажам дека е во заблуда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК