а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заблуди

заблудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40959
1. Доведе некого во заблуда.
Англиски: err Албански: mashtroj, lajthis
Примери:
Биле заблудени од водните духови.
Ќе најдам начин како да го заблудам.
2. (се заблуди) се занесе, се излаже
Англиски: err Албански: mashtrohem
Примери:
Јас се заблудив многу, ве молам, простете ми.
Многу научници се заблудиле од неговата насловна страница.
Изведенки
1. заблудува несв.
(се) заблудуваат
2. заблудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК