а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забобол

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Болка предизвикана од болен заб.
Англиски: toothache
Употреба: Медицина
Примери:
Го мачеше страшен забобол.
Забоболот му отчукуваше во ушите и во дамарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК