а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забогати

(се) забогатат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане богат.
Англиски: enrich
Примери:
Ме праша како (се) забогатив.
Едни осиромашија, други (се) забогатија.
Изведенки
1. забогатува несв.
(се) забогатуваат
2. забогатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК