а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заболекар

Види и: забар (м.)
мн. заболекари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42442
забар
Англиски: dentist
Употреба: Медицина
Примери:
Тој работи како заболекар, поправа заби.
Изведенки
заболекарка ж.
мн. заболекарки